Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
7 maja 2018r. uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do biogazowni w Odrzechowej. Odbyła się prelekcja nt. budowy biogazowni, przetwarzania biomasy oraz wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w procesie fermentacji beztlenowej, którą przeprowadził operator elektrowni p. K.Kielar. Było to bardzo ciekawe i nietypowe doświadczenie dla uczniów i nauczycieli, którzy mogli dowiedzieć się o nietypowym wykorzystaniu alternatywnych źródeł energii na naszym terenie. Bardzo dziękujemy panu prezesowi Instytutu Doświadczalnego Zootechniki W.Brejcie za umożliwienie nam odwiedzenia tej nietypowej elektrowni.
25 kwietnia 2018r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z kierownikiem ds. utrzymywania i eksploatacji wiatraków na naszym ternie panem Pawłem Kurzawińskim oraz panem Łukaszem Markiewiczem z firmy MARTIFER Renewables. W spotkaniu uczestniczyły klasy siódme oraz klasa druga gimnazjum. Na początek panowie poczęstowali uczniów cukierkami, a następnie przystąpili do prelekcji. Przedstawili Farmę wiatrową Bukowsko-Nowotaniec – zespół 9 turbin wiatrowych. Elektrownia była budowana od wiosny 2009, a zaczęła funkcjonować na wiosnę 2011 r. Znajduje się terenie wsi Bukowsko, 5 km od centrum, na Górze Wyszylas (590 m n.p.m.) oraz wsi Nowotaniec. Firma Martifer nadzoruje i obsługuje obecnie tę farmę w imieniu firmy IKEA Retail Sp. z o.o.
W konkursie fotograficznym "Piekno przyrody oraz skutki zanieczyszczeń w obiektywie aparatu fotograficznego" brali udział uczniowie szkoły podstawowej. Komisja wyłoniła zwycięzców:
I miejsce - Martyna Gliściak kl. 6b II miejsce - Mateusz Hanus kl. 7b III miejsce - Martyna Łuszcz kl. 7b Serdeczne gratulacje.
20 kwietnia uczniowie klas 7a, 7b i 5b wybrali się z wizytą do gospodarstwo ekologicznego w Zboiskach. Pan Marian Piotrowski opowiadał uczniom o zasadach prowadzenie takiego gospodarstwa. Oglądaliśmy eco certyfikat i dowiedzieliśmy się, w jaki sposób można go otrzymać. Nasza młodzież podczas spotkania przekonała się, jak fatalne skutki dla przyrody i zdrowia przynosi chemiczne nawożenie oraz opryskiwanie roślin, owoców i warzyw. Informacje te dały wszystkim wiele do myślenia.
12 kwietnia 2018 odbył się rajd pieszy uczniów naszej szkoły w kierunku pasma Bukowicy.
Głównym celem wyprawy było wejście na ścieżkę historyczno- przyrodniczą w paśmie Bukowicy, znajdującą się pomiędzy czerwonym a żółtym szlakiem turystycznym. W trakcie rajdu dotarliśmy do stanowiska cisa - gatunku rzadko występującego na wschodnich terenach Polski, ponieważ rośnie przede wszystkim w klimacie zachodnioeuropejskim.