Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

„Z przyrodą za pan brat, Bukowsko chroni świat”

Organizatorem konkursu „Najlepsza szkoła pod słońcem”jest firma IKEA. Dzięki uczestnictwu w programie można pozyskać nagrodę główną, czyli panele fotowoltaiczne wraz  z możliwością montażu na budynku szkoły lub nagrody dodatkowe- akcesoria dla szkoły z asortymentu IKEI.
Głównym celem zadania  realizowanego przez Zespół Szkół w Bukowsku  jest budowanie świadomości społeczeństwa odnośnie wykorzystania energii odnawialnej. Stawia on sobie również za cel upowszechnianie działań proekologicznych wśród społeczności lokalnej poprzez zaangażowanie uczniów, ich rodziców i innych mieszkańców miejscowości.  

W celu kształtowania postaw ekologicznych uczniowie zwiedzą: rezerwat cisów na Bukowicy,  farmę wiatrową, gospodarstwo ekologiczne w Zboiskach, oczyszczalnię ścieków w Woli Piotrowej i pracownię solarną w Nowosielcach. Planowane jest ponadto  spotkanie z przedstawicielem fundacji „Bieszczadziki”. Odbędą się również lekcje geografii w terenie i wycieczki rowerowe. Uczestnicy programu zaangażują się w takie działania jak: zbiórka zużytych baterii i zakrętek, wykonanie ulotki, plakatu i konkursy plastyczne.  
Realizatorzy programu będą zachęcać wszystkich mieszkańców do włączenia się w akcję „Rower zamiast samochodu”.
Ten program to nie tylko sposób na zdrowe środowisko, ale również na zintegrowanie życia rodzinnego oraz zrównoważonego życia w domu, atrakcyjnego spędzania czasu wolnego, także poczucia własnej wartości i własnych możliwości. Zwraca uwagę na taki zrównoważony  rozwój,
w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie.
W trakcie realizacji programu okazuje się, że dzieci na równi z dorosłymi dbają o środowisko, przez  swoja  działalność wpływają na świadomość rówieśników i rodziców.
Tematy i sposoby realizacji przygotowane są w taki sposób, aby angażowały nie tylko uczniów, ale także ich rówieśników, rodziców, którzy w obecnych czasach mają być współtwórcami procesu edukacyjnego.
Niektóre z zadań zaplanowanych zostały już zrealizowane, a niektóre są uzależnione od pogody, która w tym roku nie jest póki co łaskawa.