Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Spotkanie z przedstawicielami farmy wiatrowej.

             25 kwietnia 2018r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z kierownikiem ds. utrzymywania i eksploatacji wiatraków na naszym ternie  panem Pawłem Kurzawińskim oraz panem  Łukaszem  Markiewiczem z firmy MARTIFER Renewables.
            W spotkaniu uczestniczyły klasy siódme oraz klasa druga gimnazjum. Na początek panowie poczęstowali uczniów cukierkami, a następnie przystąpili do  prelekcji. Przedstawili Farmę wiatrową Bukowsko-Nowotaniec – zespół 9 turbin wiatrowych. Elektrownia była budowana od wiosny 2009, a zaczęła funkcjonować na wiosnę 2011 r. Znajduje się terenie wsi Bukowsko,  5 km od centrum, na Górze Wyszylas  (590 m n.p.m.) oraz wsi  Nowotaniec. Firma Martifer nadzoruje i obsługuje obecnie tę farmę  w imieniu firmy IKEA Retail Sp. z o.o.

            Na terenie gminy Bukowsko powstało 9 turbin wiatrowych o mocy 2,05 MW każda. Maszty wiatraków mają wysokość 80 metrów, natomist skrzydła mierzą 46 metrów. Do efektywnego napędzania turbin potrzebny jest wiatr o prędkości co najmniej 3 m/s.   Aby inwestycja zwróciła się w przeciągu 10 lat siła wiatru musi osiągać  6,5-7 m/s. Wiatraki nie zasilają bezpośrednio gminy Bukowsko – prąd sprzedawany jest do zakładu energetycznego w Sanoku. Koszt jednej turbiny to około dwa miliony euro.
             Podczas spotkania uczniowie oglądali  krótkie filmy przedstawiające historię  budowy, transportu oraz trudności przy montażu wiatraków. Panowie tłumaczyli na czym polega ich praca, opowiadali o systemach obsługi, systemie powiadomień, o stacjach transformatorowych. Rozmawialiśmy również o infradźwiękach, które podobno szkodzą zdrowiu człowieka. Panowie obalili tę teorię na podstawie monitoringu infradźwięków.
              W trakcie pogadanki uczniowie brali aktywny udział.  Arek Kunda został ubrany w sprzęt służący do pracy na wysokościach i za  odwagę otrzymał nagrodę. Inni  uczniowie oglądali śruby, którymi wiatraki są przykręcone, kawałki przewodów do przesyłania prądu, oraz fragmenty  światłowodu.
              Zajęcia były bardzo ciekawe. Nasi wychowankowie z zainteresowaniem słuchali przybyłych gości. Dziękujemy panu Łukaszowi i Pawłowi za przyjazd oraz za przedstawienie informacji o farmie wiatrowej, którą widzimy zza okien szkoły.

 • DSC_6785
 • DSC_6786
 • DSC_6787
 • DSC_6788
 • DSC_6789
 • DSC_6790
 • DSC_6791
 • DSC_6792
 • DSC_6793
 • DSC_6794
 • DSC_6795
 • DSC_6796
 • DSC_6797
 • DSC_6798
 • DSC_6799
 • DSC_6800
 • DSC_6801
 • DSC_6802
 • DSC_6803
 • DSC_6804
 • DSC_6805
 • DSC_6806
 • DSC_6807
 • DSC_6808
 • DSC_6809

Simple Image Gallery Extended