Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Uczciliśmy Dzień Teatru

26 marca 2015 roku uczniowie kl. IV a, IV b, V naszej szkoły obejrzeli przedstawienie pod tytułem „Pan Kleks” przygotowane przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Zostało ono zrealizowane w oparciu o książkę Jana Brzechwy ,,Akademia pana Kleksa”. Bohaterami spektaklu są uczniowie szkoły pana Ambrożego, on sam, szpak Mateusz oraz golarz Filip i jego syn.

 

W roztańczonej i rozśpiewanej szkole profesora na straży dobrego samopoczucia uczniów stoi niestrudzony i szalony pan Kleks. To nauczyciel, o jakim marzy każdy uczeń.

Zajęcia prowadzone przez wychowawcę należą do pasjonujących. Nie ma matematyki, przyrody czy języka polskiego. Zastępują je lekcje: przędzenia liter, kleksografii, geografii na świeżym powietrzu czy leczenia chorych sprzętów. Chłopcy nie nudzą się, aktywnie uczestniczą w każdym przedsięwzięciu.

W inscenizacji nie brakuje także szpaka Mateusza, księcia zamienionego
w ptaka. Historia bohatera wzrusza i jednocześnie uczy, że nieposłuszeństwo wobec rodziców może być przyczyną nieszczęścia.

Postać golarza Filipa i jego mechanicznej lalki – Alojzego, uzmysławiają nam , że nikt, nawet najdoskonalsza maszyna, w pełni nie zastąpi człowieka wyposażonego w wyobraźnię. Uczniowie, z Adasiem na czele, pokazują, że do gotowania smacznych potraw można wykorzystać bańki mydlane, do wyprawy na księżyc kolorowe wiatraczki, a na męczący upał najlepszy jest padający śnieg. Dodatkową atrakcją przedstawienia było ultrafioletowe zoo.

Uwagę widza przyciągała scenografia, wspaniale podkreślona przez grę świateł, piękne kostiumy. Dramaturgię niektórych wydarzeń uwydatniała muzyka i piosenki. Spektakl na długo utkwi nam w pamięci.