Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Teatr bliżej widza

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w  projekcie „Internetowy Teatr tvp dla Szkół”, który jest realizowany przez Telewizję Polską wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Ta nowatorska, telewizyjna inicjatywa wykorzystuje nowoczesną technologię, aby dotrzeć ze sztuką do masowej, młodej widowni, ma głównie zainteresować sztuką teatralną i artystycznymi pasjami.

 

23.09.uczniowie obejrzeli spektakl: „Tu-wim” – przedstawienie muzyczne sięgające po poezje Juliana Tuwima w wykonaniu Teatru Powszechnego w Łodzi. Absurd i groteskę mistrza Juliana wyśpiewało – przy wtórowaniu muzyka – czworo aktorów, muzyka grana, a nie odtwarzana, stanowiła mocny atut spektaklu, ubarwiała, nadając mu oryginalność.

28.11.uczniowie zobaczyli dowcipny, barwny, niezmiennie zabawny spektakl: „Zemsta” na podstawie komedii Aleksandra Fredry w reżyserii Piotra Szczerskiego z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

"Ja – z nim w zgodzie? – Mocium panie, / Wprzódy słońce w miejscu stanie, / Wprzódy w morzu wyschnie woda, Nim tu u nas będzie zgoda".

Przypomnieli sobie historię sporu o mur, skłóconych rodzin i romansu. Zemsta to jedno z tych arcydzieł polskiej literatury dramaturgicznej, które opiera się upływowi czasu. Mimo że realia nieco się zmieniają - to, jak się wydaje, pewne cechy "narodowe" tkwią w nas, mocno zakorzenione. A genialny, skrzący dowcipem język hrabiego Fredry, nieustannie bawi kolejne pokolenia.

W nastrój świąteczny wprowadziło na kolejne przedstawienie, które uczniowie obejrzeli 11.12.”Biegnijcie do szopki, czyli Kolędariusz na Boże Narodzenie i Trzech Króli”.

Przedstawienie zrealizowane zostało w konwencji widowiska kolędowego, z typowymi dla tego gatunku postaciami: Diabła, Anioła, Heroda i Śmierci, wykorzystuje tradycyjne obrzędy związane ze świętami Bożego Narodzenia i Trzech Króli.

W inscenizacji przenikały się dwa plany sceniczne – aktorski i lalkowy, animacja odbywała się na oczach widzów. Ale na scenie można było zobaczyć ludowe instrumentarium (m.in. burczybasy i diabelskie skrzypce), które tworzyły trzeci plan widowiska. Kompozytor i autor opracowania muzycznego kolęd, Paweł Sikora wzbogacił nagranie muzyki „ścieżką dźwiękową” wykonywaną przez aktorów- muzykantów na żywo.

Uniwersalność tematu i szopkowa poetyka spektaklu zachęcały do jego obejrzenia nie tylko dzieci, ale i starszych widzów. Do nich adresowanych jest wiele zabawnych podtekstów i refleksji, przeplatające się konwencje, zabawa cytatami zaczerpniętymi z klasyki i współczesnego języka, zapraszały do intelektualnej gry w znaczenia.