Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Uroczystość upamiętniająca Kazimierę Kochańską

8 czerwca 2016 roku odbyła się uroczystość upamiętniająca Kazimierę Kochańską, postać ważną dla Bukowska i jego mieszkańców. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Zespół Szkół w Bukowsku i Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych w Bukowsku.

Akademia została poprzedzona mszą świętą odprawioną w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Św. w Bukowsku oraz złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przez harcerzy na cmentarzu.

Impreza zainaugurowana została mową powitalną  dyrektora Zespołu Szkół w Bukowsku mgr inż. Janusza Sitarza. Następnie głos zabrał wójt gminy Bukowsko mgr Piotr Błażejowski. Poświecenia odnowionej i ponownie wmurowanej na budynku szkoły tablicy pamięci Kazimiery Kochańskiej, pod którą kwiaty złożyli harcerze, dokonał ks. Proboszcz Stanisław Kudła. Kolejno miały miejsce wystąpienia: dr Anity Wolanin: Kazimiera Kochańska – wybitna postać naszego regionu i dr Marcina Paszkiewicza: Powiat sanocki w latach 1939-1947. Swoje wspomnienia opowiedziała zebranym wnuczka Kazimiery Kochańskiej - Monika Bosakowska- Sabaj, która przybyła na naszą uroczystość wraz z małżonkiem. Głos zabrała również Czesława Kurasz, która współorganizowała razem z Kazimierą Kochańską wiele inicjatyw dotyczących Bukowska.

W części artystycznej głos zabrali uczniowie Gimnazjum Publicznego w Bukowsku, Samuela Bałdyga i Damian Wojdyła, którzy recytowali wiersz pt. Wspomnienia z mojego miasteczka autorstwa Celiny Bończak urodzonej w Bukowsku a zamieszkałej w Nowym Jorku. Uwieńczeniem imprezy był występ przedszkolaków. Julia Kowal recytowała wiersz Kwiaty dla wróżki. Następnie zachwyceni goście mieli okazję zobaczyć najmłodszych wykonawców tańczących krakowiaka. Zgromadzeni zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy fotografii, dokumentów i materiałów archiwalnych poświęconych Kochańskiej.

W uroczystości brali udział mieszkańcy Bukowska, niegdyś uczniowie Kazimiery Kochańskiej, pracownicy Gminy Bukowsko, radni gminy Bukowsko, sołtysi Bukowska i Woli Piotrowej,  nauczyciele którzy w przeszłości pracowali w ZS w Bukowsku, Rada Rodziców działająca przy Zespole Szkół w Bukowsku, nauczyciele  i pracownicy Zespołu Szkół w Bukowsku, dyrekcja sąsiadujących szkół w Nowotańcu i Pobiednie, reprezentanci zakładów pracy działających na terenie gminy oraz uczniowie.