Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Tam, czeka przygoda - książki podróżnicze dla młodzieży

Tam, czeka przygoda… - książki podróżnicze dla młodzieży.

Od klasyki literatury po nowości wydawnicze.

Literatura podróżnicza rozwija i odradza się w ostatnich latach między innymi za pośrednictwem programów telewizyjnych prowadzonych przez Martynę Wojciechowską czy Wojciecha Cejrowskiego. Tendencja ta przenika do literatury dziecięco - młodzieżowej, czego przykładem może być cykl książek o Neli- małej reporterce.

Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum powieści podróżniczo - przygodowe identyfikują głównie z  W pustyni i w puszczy Sienkiewicza czy  przygodami Tomka Wilmowskiego (min. Tomek wśród łowców głów, Tomek na Czarnym Lądzie), bohatera cyklu książek napisanych przez Alfreda Szklarskiego. Do pisarzy tworzących w obrębie tego nurtu zaliczyć należy również Arkadego Fiedlera (Motyle mojego życia, Zdobywamy Amazonkę, Dziękuję, ci kapitanie) i jego powieści podróżnicze oraz powieści podróżniczo- fantastyczne Juliusza Verne (Dzieci kapitana Granta, Dwa lata wakacji, Pięć tygodni w balonie, Tajemnicza wyspa). 

Należą również do niego znajdujące się w bibliotece szkolnej książki Wydawnictwa Sorus z Poznania dotyczące podróży Kazimierza Nowaka, który w latach 1931-1936 pieszo, rowerem, łodzią i na wielbłądzie odbył samotną podróż do Afryki. Listy Nowaka noszą tytuł:  Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. O jego przygodach opowiada również książka Polska Kazimierza Nowaka- przewodnik rowerzysty Jacka Y. Łuczaka oraz napisana dla dzieci Afryka Kazika, która powstała na motywach książek na temat tej znanej postaci, a została napisana przez Łukasza Wierzbickiego. Dowiedzieli się ponadto, że nurt podróżniczo - przygodowy posiada swoje odniesienia regionalne, ponieważ trasa podróży Nowaka prowadziła przez Bukowsko.

Fragmentów książek tych autorów wysłuchali uczniowie klasy 6b szkoły podstawowej, którzy wraz z wychowawczynią Panią Ewą Kseniak, odwiedzili bibliotekę szkolną.