Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

„Najlepsza szkoła pod Słońcem”

Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Bukowsku rozpoczęli rok szkolny 2018/2019 z nową energią, która pozyskiwana jest ze słońca. Nasza szkoła wzięła udział w konkursie na najciekawszy program ekologiczny „Najlepsza szkoła pod słońcem”, zorganizowanym przez IKEA oraz spółki zarządzające farmami wiatrowymi firmy.

      Konkurs został ogłoszony w listopadzie 2017 roku i miał na celu propagowanie wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju. Zadaniem uczestników było przygotowanie programu edukacji ekologicznej oraz zrealizowanie go w semestrze wiosennym 2018 roku. Program miał uwzględniać elementy zrównoważonego życia w domu, wykorzystania energii odnawialnej, zagospodarowania odpadów, troski o środowisko oraz zaangażowanie społeczności lokalnej.
    Nasza szkoła zatytułowała swój program „Z przyrodą za pan brat, Bukowsko chroni świat”. Jego celem było propagowanie odpowiedzialności za obecny i przyszły stan środowiska, dostrzeganie zagrożeń wynikających z nadmiernej eksploatacji środowiska i uświadomienie potrzeby jego ochrony. Uczniowie razem z nauczycielami obchodzili „Dzień bez samochodu” i przyjeżdżali do szkoły na rowerze, uczestniczyli w warsztatach poświęconych ochronie dzikich zwierząt, odwiedzili oczyszczalnię ścieków w Woli Piotrowej, biogazownię w Odrzechowej, pracownię solarną w Nowosielcach, gospodarstwo ekologiczne w Zboiskach i przeprowadzili mini kampanię „Czy smog jest groźny jak smok?”. Uczestniczyli również w rajdzie rowerowym  oraz rajdzie pieszym na Bukowicę, gdzie znajduje się rezerwat cisów. Koordynatorem programu była pani Jolanta Krzok.
    Nagrodą główną konkursu była  instalacja fotowoltaiczne od IKEA wraz z montażem na dachu szkoły, przygotowaniem do podpięcia do sieci i długoletnią gwarancją – wartość nagrody to ponad 40 000 złotych. Instalacja fotowoltaiczna na dachu szkoły posiada moc 6,44 kW p typu sieciowego. Oparta jest o moduły monokrystaliczne oraz falownik trójfazowy. W zestaw jest włączony także miernik zużycia oraz produkcji energii elektrycznej. Dzięki temu nasza szkoła będzie produkować czystą zieloną energię na własne potrzeby jednocześnie oszczędzając na rachunkach za prąd.
    20 września odbyło się uroczyste otwarcie instalacji fotowoltaicznej połączone ze Szkolnym Dniem Zdrowia. Wzięli w nim udział przedstawiciele Ikei, p. Mariusz Podgórski - kierownik ds. Energii i Klimatu IKEA Retail w Polsce oraz Paweł Kurzawiński - kierownik ds. utrzymywania i eksploatacji wiatraków  firmy MARTIFER Renewables, przedstawiciele władz Gminy Bukowsko, radni gminy, rodzice uczniów, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Na zakończenie uroczystości wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na degustację zdrowej żywności.
    Najważniejsze zadania, które wykonaliśmy, prezentuje krótki film. • image002
 • image003
 • image006
 • image007
 • image008
 • image009
 • image010
 • image011
 • image012
 • image014
 • image015
 • image016
 • image017
 • image018
 • image019
 • image020
 • image021
 • image022
 • image023
 • image024
 • image025
 • image026
 • image027
 • image028
 • image029
 • image030
 • image031
 • image032

Simple Image Gallery Extended