Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Czego nie wiemy o pszczołach

    9 października uczniowie klas siódmych i ósmych naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z pszczelarzem, który opowiadał o tych owadach i ich znaczeniu w życiu człowieka.
    Zajęcia z uczniami rozpoczął od stwierdzenia, że populacja tych owadów w ostatnim okresie drastycznie spada.

Przyczyny tego zjawiska są dwie: stosowanie środków ochrony roślin, które są szkodliwe dla tych pożytecznych owadów oraz ocieplanie klimatu, do którego przyczynia się człowiek.

    Następnie opowiadał o wpływie  pszczół na ekosystem i o tym, że mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że pszczoła miodna jako zapylacz roślin owadopylnych przynosi nawet stukrotnie większe korzyści gospodarcze, które przyczyniają się  do wzrostu plonów i ich jakości. Wbrew naszym opiniom, miód, wosk pszczeli, propolis i jad pszczeli (które mają zastosowanie w lecznictwie) są jedynie produktami ubocznymi pracy pszczół.
    Owady te są częścią łańcucha pokarmowego. W dużym uproszczeniu można stwierdzić, że pszczoły dają ludziom pożywienie i same stają się  pokarmem dla roślin.
    Poruszając kwestie znaczenia pszczoły miodnej nie sposób zacytować słów, których autorstwo przypisuje się Albertowi Einsteinowi. Stwierdził on, że ,,gdy zginie ostatnia pszczoła na kuli ziemskiej, ludzkości pozostaną tylko 4 lata życia”. Dołóżmy wszelkich starań aby ta przepowiednia się nie sprawdziła.