Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Niepodległa w naszych sercach

    Rok 2018 to stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Od nowego roku szkolnego  kontynuowane były w Zespole Szkół w Bukowsku działania upamiętniające to ważne wydarzenie.
    13 września 2018 roku zorganizowano w naszej szkole Rajd Niepodległościowy, aby upamiętnić tych, którzy walczyli o wolność. Uczniowie maszerowali, tak jak niegdyś nasi przodkowie: Oni – w drodze do wolności, my – by uczcić pamięć o nich.
    Najważniejsze uroczystości związane z tym świętem rozpoczęły się 9 listopada. Na pierwszych lekcjach odbyły się zajęcia o charakterze patriotycznym. Uczniowie samodzielnie wykonywali kotyliony, chorągiewki w barwach biało-czerwonych, pisali życzenia, kartki i listy do Niepodległej, a także śpiewali pieśni patriotyczne. Zajęcia te były zwieńczeniem poprzednich działań prowadzonych w naszej placówce w ciągu ostatnich miesięcy.

    Istotnym elementem upamiętniającym to najważniejsze dla  Polaków wydarzenie, było posadzenie przed budynkiem szkoły przez Pana dyrektora Janusza Sitarza i harcerzy z miejscowej szkoły platanu klonolistnego – symbolu naszej pamięci. Następnie wszyscy przemaszerowali przez Bukowsko w biało-czerwonym pochodzie.
    O godzinie 11.11  zebrani w sali gimnastycznej odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, a następnie wzięli udział w akademii poświęconej Niepodległej. W uroczysty nastrój wprowadzili nasi wychowankowie od przedszkolaków po najstarsze klasy. Ten niezwykły program słowno-muzyczny opowiadał o trudnej drodze Polaków do odzyskania niepodległości. Uroczystość była piękną lekcją historii, którą zakończył taniec z biało-czerwonymi szarfami. Po nim Pan dyrektor Janusz Sitarz rozdał uczniom nagrody za udział w konkursie literacko-językowym związanym z polskimi legendami, które ufundowała Rada Rodziców.
    Wieczorem, po mszy świętej, w miejscowym kościele mieszkańcy i goście wzięli udział w krótkim programie artystycznym przygotowanym przez uczniów. Po nim odbył się koncert „Dla Niepodległej” sanockiego chóru „SOUL” kierowanego przez Panią dr Monikę Brewczak. Ten urokliwy występ, zorganizowany z inicjatywy naszej szkoły, na długo pozostanie w pamięci mieszkańców Bukowska.
    11 listopada 2018 roku, podobnie jak w całej Polsce, również w Bukowsku hucznie obchodzono 100-lecie Niepodległości. Po uroczystej Mszy Świętej mieszkańcy i zaproszeni goście uroczyście odśpiewali hymn Polski. Podczas oficjalnych obchodów została odsłonięta przez Wójta Gminy Bukowsko Pana Piotra Błażejowskiego tablica upamiętniająca Józefa Piłsudskiego, przy której wartę pełnili strażacy i harcerze. Została ona poświęcona przez proboszcza Stanisława Kudłę. Kwiaty pod pomnikiem Walczących o Niepodległość Polski złożyły delegacje w składzie: gminna – Radny Rady Powiatu – Pan Robert Pieszczoch, Przewodniczący Rady Gminy Pan Jan Hołomek, Wójt Gminy Bukowsko Pan Piotr Błażejowski, Wójt elekt Pan Marek Bańkowski, Skarbnik Gminy Pani Urszula Rakoczy, oświaty – Dyrektor ZS w Bukowsku Pan Janusz Sitarz, Dyrektor ZS w Pobiednie Pani Katarzyna Wojtuszewska-Cap, Dyrektor ZS w Nowotańcu Pani Anna Bąk; w imieniu Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych – druhowie Wojciech Słysz, Zbigniew Chrząszcz, Sylwester Kołodziej;  w imieniu Zarządu Gminnych Ludowych Zespołów Sportowych – Panowie Piotr Łuszcz i Tomasz Jasiński; w imieniu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Bukowskiej – Pan Tadeusz Gliściak, Pani Ewa Marczak, Pani Jadwiga Milczanowska; w imieniu Fundacji Latarnia – Pani Nina Dąbrówka z delegacją; w imieniu Sołectwa wsi Bukowsko – Panowie Jerzy Rakoczy, Bogdan Łuszcz, Grzegorz Pleśniarski oraz Przedstawicielki  Koła Gospodyń Wiejskich – Panie Lucyna Klimek, Krystyna Hylińska i Beata Stawarczyk.
    Następnie uroczysty pochód przemaszerował w kierunku szkoły, gdzie odbyła się część artystyczna przygotowana przez nauczycieli i uczniów. Gościnnie wystąpił męski chór z Bukowska, który śpiewał pieśni patriotyczne. W czasie uroczystości Pan Dyrektor Janusz Sitarz poinformował o otrzymaniu przez Zespół Szkół w Bukowsku certyfikatu za udział w programie „O Niepodległej” przyznanym przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty i Starostę Sanockiego.
    W sali nr 9 Urzędu Gminy została udostępniona wystawa  „Józef Piłsudski na 100-lecie Niepodległej”, przygotowana na zajęciach terapii zajęciowej w Środowiskowym Domu Samopomocy w Wolicy.
    Wielkie gratulacje i podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się swoją pracą
do uczczenia tak ważnego dnia w historii naszego Narodu.