Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

II miejsce Drużyny Harcerskiej na Manewrach Techniczno – Obronnych Hufca Sanok

    W dniach 14 – 15 czerwca 2019 r. odbywały się Manewry Techniczno – Obronne Hufca Sanok. Nasza Drużyna Harcerska wystawiła 4 - osobowy patrol z drużynową na czele. Każdy uczestnik miał swoją funkcję – dowódca, radzik, medyk, ciężki ogniowy i miner.

    Po zakwaterowaniu się w Szkole Podstawowej nr 1 w Sanoku, odbył się apel mundurowy podczas, którego poznaliśmy plan MTOHS. Następnie odbyła się kolacja. Po kolacji uczestniczyliśmy w cyklu zajęć teoretycznych, które trwały do godz. 22.40. Po tych zajęciach udaliśmy się na odpoczynek. Pobudka była o godz. 3.40, a już o 4.15 wyruszyliśmy do zajęć praktycznych, które odbywały się w terenie. Mieliśmy do wykonania osiem zadań m.in. z łączności, budowania ogniska, survivalu, SERE I, strzelectwa, technik ruchomości, robienia węzłów, nawigacji, szyfrów, pirotechniki, BLS, MEDEVAC.     Musieliśmy wykazać się umiejętnościami takimi jak: posługiwanie się bronią, ratowanie i transport rannego, wspinaczka, nadawanie za pomocą krótkofalówki w NATO PHONIC ALPHABET, szyfrowanie wiadomości, wyznaczanie azymutu, orientowanie mapy, obliczanie odległości w terenie, rozbrajanie bomby, korzystanie z granatu dymnego i wiele innych. Na każdym punkcie byliśmy oceniani.
    Zajęcia w terenie trwały około siedmiu godzin. Po ich zakończeniu nastąpiło podsumowanie i przyznanie dyplomów, pucharów, medali i nagród. Prowadzący oceniali przygotowanie, funkcjonowanie oraz umiejętność komunikowania się, sposób pełnienia zadań w patrolu, prawidłowość spakowania apteczki, poprawność wykonywania zadań oraz ćwiczeń, przestrzeganie zasad bhp i ogólną postawę.
    Patrol 11 Drużyny Harcerskiej z Bukowska zajął II miejsce. W składzie patrolu były same druhenki: phm. Ewa Kseniak – dowódca, Emilia Szaszowska – radzik i miner, pwd. Samuela Bałdyga – ciężki ogniowy i Oliwia Mikołajek – medyk. Otrzymaliśmy puchar, dyplomy, medale i nagrody rzeczowe. Manewry bardzo nam się podobały, chociaż odbywały się w trudnych warunkach terenowych, w wysokiej temperaturze i dużej ilości komarów.

 • image001
 • image002
 • image003
 • image004
 • image005
 • image006
 • image007
 • image008
 • image009
 • image010
 • image011
 • image012
 • image013
 • image014
 • image015
 • image016
 • image017

Simple Image Gallery Extended