Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Spotkanie z p. Eweliną Matusiak-Wyderką - mistrzynią biżuterii koralikowej.

    14 czerwca 2019r. uczniów klas I-III  naszej szkoły odwiedziła pani Ewelina, która ciekawie opowiedziała o etnicznej biżuterii karpackiej. Uczniowie mogli zobaczyć, dotknąć i przymierzyć taką niezwykłą biżuterię. Szczególnie zachwycone były dziewczynki, ale także chłopcom podobały się  ozdoby. Pani Ewelina Matusiak-Wyderka jest absolwentką Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie. Zajmuje się tradycyjną biżuterią karpacką z koralików, prowadzi warsztaty i prezentacje związane z rękodziełem.

Etniczna biżuteria karpacka.


    Biżuteria koralikowa znana jest i powszechna na całym świecie. Nam najbliższa jest ta wywodząca się z Karpat. Wśród wielu wzorów spotykanych w tych górach możemy wyróżnić: krywulkę – szeroką kryzę jaką nosiły kobiety na Łemkowszczyźnie, gerdan – długi wkładany przez głowę naszyjnik popularny na Huculszczyźnie. Oprócz nich sylianki i drabinki. Koraliki splatane w misterne, kolorowe wzory stanowiły charakterystyczną ozdobę kobiet. Wzory i kształty różniły się w każdym regionie, lecz technika pozostawała niezmienna: cienka, mocna nić, na niej nanizane setki kolorowych błyszczących koralików, układające się w geometryczny, skomplikowany wzór. Na Łemkowszczyźnie noszono krywulki – charakterystyczny rodzaj okazałego naszyjnika, plecionego z różnokolorowych, szklanych koralików. Tradycyjna krywulka, noszona przez łemkowskie kobiety i dziewczęta, miała szerokość 15 – 20 cm i przykrywała całe ramiona. Sylianka to z kolei nazwa naszyjnika z koralików, popularna na Bojkowszczyźnie i Huculszczyźnie. Sylianki były węższe, często ozdobione charakterystycznym, prostym, czarno-czerwonym, bojkowskim motywem. Typowo huculskim naszyjnikiem były gerdany – to dłuższe naszyjniki z przodu zakończone medalionem. Co interesujące gerdany nosiły zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Dawniej uważano, że tworzeniem biżuterii z koralików powinny zajmować się osoby o czystym sercu.
    Dziękujemy pani Ewelinie za przekazane wiadomości i możliwość podziwiania misternie wykonanych ozdób.