Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

„Narodowe Czytanie 2019”

Szkoła Podstawowa im. prof. Juliana Krzyżanowskiego w Bukowsku w roku szkolnym 2019/2020 bierze udział w akcji „Narodowe Czytanie 2019”.

Rodzice w akcji „Narodowe czytanie 2019”

Narodowe Czytanie - „Katarynka”’

 

Para Prezydencka prowadzi akcję czytania arcydzieł literatury polskiej od wielu lat. W tym roku są to nowele. Zalicza się do nich osiem tytułów:


1.    Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
2.    Dym – Maria Konopnicka
3.    Katarynka – Bolesław Prus
4.    Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
5.    Orka – Władysław Stanisław Reymont
6.    Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
7.    Sachem – Henryk Sienkiewicz
8.    Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Jak czytamy na stronie Prezydent.pl:  „Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem”. Będziemy zajmować się ich czytaniem i tematyką do końca roku szkolnego. Nasza szkoła figuruje na stronie Prezydent.pl wśród grona placówek edukacyjnych, które uczestniczą w powyższej akcji. Prowadzone przez nas w szkole działania mają na celu
•    poznawanie treści nowel, kształcenie umiejętności pięknego, głośnego czytania.
•    na parterze (korytarz szkolny) wykonane zostały gazetki oraz zaprezentowane materiały edukacyjne  służące do promocji podętych działań,
•    akcję można realizować podczas lekcji języka polskiego, na godzinach wychowawczych, zajęciach pozalekcyjnych,
•    jej efektem jest nie tylko czytanie, ale i prace plastyczne, literackie, inscenizacje powstające na podstawie tekstów,
•    udział w akcji biorą poloniści, wychowawcy i inni nauczyciele,
•    ciekawe efekty pracy będą gromadzone w zakładce na stronie internetowej szkoły. Mogą to być filmiki, prace plastyczne, literackie prezentujące efekty naszej pracy,
•    w maju 2020 roku w ramach podsumowania odbędzie się quiz „Czy znasz nowele polskie?” Dla miłośników literatury przewidziane są nagrody,
•    udział w akcji biorą uczniowie z klas 4-8,
•    koordynatorem akcji jest p. Anita Wolanin.
 
Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter - w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej.
 
Powieść Żeromskiego podczas wrześniowego finału akcji była czytana na wszystkich kontynentach – w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.
 
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

Rodzice w akcji „Narodowe czytanie 2019”