Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

2 czerwca 2021. Wycieczka do Krempnej

Dziś dzieci z grupy żółtej i niebieskiej były na wycieczce w muzeum przyrodniczym w Krempnej. Po obejrzeniu filmu o kształtowaniu się Beskidu Niskiego, obejrzeliśmy zwierzęta w różnych porach roku. Podane były ciekawe nazwy np. bocian czarny zwany hajstrą lub poroże samca sarny- parostki. Zwiedziliśmy tez wystawę prac plastycznych o Magurskim Parku Narodowym, oraz mogliśmy zobaczyć korzenie drzewa, różne gniazda ptaków w tym orlika krzykliwego, który jest w logo parku. Pogoda się udała a humory dopisały.

Czytaj więcej...

Spotkania z fryzjerem

W czwartek 20 maja mieliśmy przyjemność gościć panią Martę Zajdel ( mamę naszej koleżanki Emilki) wykonującą zawód fryzjera. Spotkanie to odbyło się w ramach realizacji tematu poznajemy różne zawody. Pani Marta opowiedziała przedszkolakom o swojej pracy, pokazała swoje narzędzia i urządziła dzieciom mały pokaz pracy fryzjera, co wywołało mnóstwo emocji. Ponadto zaprezentowała atrybuty fryzjera:  pelerynę, różnego rodzaju grzebienie, szczotki, nożyczki, suszarkę, prostownicę, lokówkę, karbownicę i wiele innych.  Następnie wykonała wymyślne fryzury chętnym dzieciom. Największym zainteresowaniem wśród chłopców cieszył się tzw. „irokez”, natomiast wśród dziewczynek zapanowało istne szaleństwo: warkocze, koki, lakier z brokatem. Każda dziewczynka miała inną fryzurę. Po tak wspaniałym spotkaniu każdy na pewno z chęcią będzie chodził do fryzjera. Serdecznie dziękujemy Pani Marcie za wspólnie spędzony czas oraz życzymy wielu sukcesów.

Czytaj więcej...

Z wizytą w straży pożarnej w Bukowsku

W maju swoje święto obchodzą strażacy i dlatego postanowiliśmy wybrać się z wizytą do Ochotniczej Straży Pożarnej w Bukowsku. Przedszkolaki podczas tej wycieczki zwiedzały garaże, oglądały nowe wozy strażackie i ich wyposażenie. A jest się czym pochwalić. Nowy samochód strażacki robi wielkie wrażenie nawet na dzieciach. Dzieci z zainteresowaniem słuchały pana strażaka i zadawały pytania. Chętni mogli również usiąść w wozie strażackim. Na zakończenie przedszkolaki podziękowały za interesujące spotkanie i wręczyły laurkę. Bardzo dziękujemy panu Sylwkowi i panu Wójtowi za poświęcony czas i umożliwienie dzieciom bliższego poznania niezwykle istotnej i niebezpiecznej pracy strażaka, a wszystkim strażakom życzymy wszystkiego najlepszego oraz wielu sukcesów zawodowych.

Czytaj więcej...

Topienie Marzanny

Bardzo dawno temu, gdy mróz i wiatr dokuczał ludziom, pomyśleli jak przepędzić zimę, by mogła jak najprędzej przyjść wiosna. Postanowili zrobić Marzannę. Sporządzały ją starsze dziewczęta, poświęcając na to całą noc. Dziewczęta umiały tak uformować słomę, że przypominała ludzką postać. Stroiły ją w suknię i chusteczkę na głowę. Gdy starsze dziewczęta wynosiły kukłę ze wsi, młodsze przynosiły Gaik - Maik, który przypominał nadchodząca wiosnę. Gaik - Maik - zielona gałązka lub krzaczek, też musiał być bogato przystrojony w kolorowe wstążki. Nad brzegiem rzeki dziewczęta wrzucały kukłę do wody. Gdy Marzanna została utopiona, małe dzieci wnosiły Gaik - Maik śpiewając ludowe piosenki. My również, pamiętając o tej tradycji, nieśliśmy Marzannę. Ale nasza zrobiona była z bibuły i została spalona w bezpiecznym miejscu. dzieci śpiewały piosenkę o wiośnie oraz powiedziały wyuczone wierszyki. 

Czytaj więcej...